Sztukateria zewnętrzna to jeden z elementów polskiej architektury, którym zachwycają się turyści. Niezwykle popularne stały się między innymi bonie elewacyjne sprawiające,
że budynki wyglądają bardziej prestiżowo. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim bonie narożne, będące aktualnym trendem w tematyce sztukaterii elewacyjnej. Niegdyś bogato zdobione domy były w posiadaniu wyłącznie bardzo majętnych ludzi. Na szczęście dzisiaj ta forma dekoracji jest już przystępna i wszyscy możemy skorzystać z modnych dekorów elewacyjnych. Atrakcyjna cena wynika z kosztów materiału, z którego powstają bonie narożne. To lekki, ale niebywale solidny styropian EPS 200, czyli twardy styropian o wysokiej gęstości. Elementy są powlekane tynkiem sztukatorskim, dzięki czemu są trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Tynk jest z masy żywicznej z dodatkiem kruszywa kwarcowego. Co równie ważne, tak powstałe bonie elewacyjne są niepylące. Stanowią więc zdrową alternatywę dla tradycyjnych fragmentów elewacji zewnętrznej. Eksperci ze sklepu internetowego www.producent-sztukaterii.pl powiedzą więcej na temat zalet i montażu boni.

listwy elewacyjne sztukateria styropianowa

Bonie elewacyjne

Ich bezsprzeczną zaletą jest wyjątkowo estetyczny wygląd, nadający budynkom wyjątkowości i eleganckiego stylu. Każdy, kto przejdzie obok nieruchomości pokrytej oryginalną sztukaterią zewnętrzną, będzie pewien, że środek również został urządzony zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Obszerna oferta boni narożnych oraz listew do boniowania daje bardzo duże możliwości aranżacyjne, dzięki czemu każdy wykończony w ten sposób budynek wygląda inaczej. Ciekawym rozwiązaniem są bonie narożne, często wykorzystywanie podczas montowania elewacji w domach mieszkalnych. Mogą podkreślać układ cegieł, tym samym nadając całości majestatycznego charakteru.

Ta sztukateria elewacyjna stanowi również dodatkową ochronę, ponieważ wykazuje się odpornością na wysokie temperatury, a nawet ogień. Niestraszne jej złe warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia. Warto zwrócić uwagę, że bonie elewacyjne oraz listwy do boniowania są tworzone z trwałych materiałów, więc inwestycja w nie będzie skutkować możliwością wieloletniego użytkowania. A są one naprawdę niedrogie.

Możliwości boni elewacyjnych

Bardzo ciekawym i efektownym rozwiązaniem są bonie styropianowe. Podkreślają dostojny charakter budynku, tworząc układ wizualnie przypominający kamień. Można je zamontować na przykład na filarach, przy drzwiach i oknach (obramowując je), cokołach i w rogach nieruchomości, co jest najczęstszym wyborem przez użytkowników. Kolejnym pomysłem, wykorzystywanym przede wszystkim na elewacjach budynków o nieoczywistych bryłach, są listwy do boniowania. Stosuje się je zazwyczaj jako ozdobę kątów, co w efekcie tworzy proste, harmonijne krawędzie. Z powodzeniem chronią budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co ciekawe, bonie mogą zostać pomalowane na dowolny kolor. Dzięki temu macie pewność, że wybrana przez Was sztukateria elewacyjna będzie idealnie dopasowana do estetyki całego domu.

Montaż boni narożnych

Specjaliści ze sklepu internetowego www.producent-sztukaterii.pl zapewniają, że montaż boni elewacyjnych jest dziecinnie prosty. Krok po kroku przedstawiają cały proces. Do rozpoczęcia instalacji sztukaterii zewnętrznej potrzebujecie podstawowych narzędzi oraz specjalnego kleju
do styropianowych elementów. Przyda się też odrobina zdolności manualnych i precyzja, dzięki której wszystkie elementy zostaną położone prawidłowo i schludnie.

Zacznijcie od dokładnego zmierzenia ściany, a następnie zabierzcie się do cięcia. Pomocne będą metalowe łaty, wyznaczające miejsce przycinania. Styropian EPS200, z którego tworzy się bonie elewacyjne, jest bardzo elastyczny, więc do ich wycięcia potrzebujecie tylko klasycznej piły oraz przymiaru zwanego skrzynka uciosowa, dostępnego w naszym sklepie.

Najłatwiej jest jednak skorzystać z gotowych boni narożnych. Wystarczy nakleić je na ocieplenie budynku i cieszyć się estetycznym efektem. Nie musicie obawiać się, że dostępne podłoże ich nie przyjmie. Odpowiednio dobrany klej rozprowadzony po obwodzie sztukaterii oraz punktowo na jej powierzchni zagwarantuje sukces.

Jako ciekawostkę dodamy, że bonie były stosowane już w starożytności. Można było je znaleźć przede wszystkim jako dekoracje zamków i pałaców. Wówczas wykonanie tego typu sztukaterii zewnętrznej wiązało się z wykorzystaniem skomplikowanych technik murarskich i wymagało ogromnej ilości czasu. Dzisiaj ich wygląd nie różni się szczególnie od pierwowzorów. Za to na szczęście mamy o wiele łatwiej, gdyż współczesne sklepy internetowe zapewniają szeroki wachlarz asortymentu, a wykwalifikowani specjaliści dzielą się swoją wiedzą, pomagając dokonać właściwego wyboru.